18 Kasım 2019 Pazartesi / 21 Rebiü'l-Evvel 1441
Türkçe  |  English
“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” H.Ş.
Haberler

Akademik Gelişim Programı Sona Erdi

Kur’an ve Tefsir Akademisi’nin Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin Halkalı yerleşkesinde düzenlediği Akademik Gelişim Programı (AGP - 3), değerlendirme oturumu ve kapanış programının ardından sona erdi.

_2039163072017_


Kur'an ve Tefsir Akademisi, genç akademisyenlerin akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hem Tefsir Anabilim dalı hem de Temel İslam Bilimleri bölümünde yer alan diğer Anabilim dallarına yönelik Akademik Gelişim Programı düzenledi.

 

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı yerleşkesinde düzenlenen 15 günlük paket program halindeki Akademik Gelişim Programı, 1 Temmuz 2017 ile 16 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

İnternet, sosyal medya ve broşürlerle duyurulan programa, yeni kurulmuş ve akademik imkanların yetersiz olduğu bölgelere öncelik verilerek 25 farklı üniversiteden olmak üzere Tefsir Anabilim Dalı ve Temel İslam Bilimleri alanından toplam 43 kişinin kabulü sağlanmıştı.

 

Lisansüstü eğitim aşamasındaki akademisyenlere yönelik olarak eğitim ve danışmanlık hizmeti veren programda, lisansüstü eğitim aşamasındaki akademisyenlerin akademik etkinliğini geliştirecek bir içeriğe sahip 150 saatlik paket program halindeki teorik ve pratik eğitimler verildi. Ayrıca tecrübe ve bilgi paylaşımı için farklı alanlardaki akademisyenlerin yanı sıra lisansüstü öğrencilerin kütüphane ve bilimsel kurumlarla buluşturulması sağlandı. Eğitim programlarına ek olarak lisansüstü tez aşamasındaki akademisyenlerin akademik rehberlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere fiili danışmanlık hizmetleri büyük bir başarı ve özveriyle gerçekleştirildi.

 

Akademik Gelişim Programı’na katılan genç akademisyenler değerlendirme oturumunda bilimsel ve eleştirel bakış açısı kazanma, akademik çalışma disiplini oluşturma, motivasyon ve süreklilik kazanma, akademik yazım ve sunum yeteneklerini geliştirme, teknolojiyi kullanım becerilerini ilerletme, yeni yaklaşım ve yöntemler hakkında farkındalık elde etme, literatüre hakimiyeti sağlama ve problemlerle yüzleşme gibi daha pek çok konuda programdan son derece istifade ettiklerini ve programın devam etmesi hususundaki temennilerini ifade ettiler.

 

Değerlendirme oturumu sonunda AGP 2017-3 katılımcılar, minnet ve şükranlarını ifade etmek üzere programı düzenleyen ve koordine eden Prof. Dr. Bilal Gökkır (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Necmettin Gökkır (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Ömer Kara (Atatürk Üniversitesi), Doç. Dr. Muhammed Abay (Marmara Üniversitesi) ve Osman Acun’a (İYV Genel Müdür Yardımcısı) hediye takdiminde bulundular.
▪ Günün Hadisi Şerifi
Resulullah (sav)'a bir kadın gelerek: "Ey Allah'ın Resulü," dedi. "Sana nefsimi bağışlamaya geldim." Aleyhissalatu vesselam kadına şöyle bir nazar edip sonra tepeden tırnağa gözden geçirdi, bir de sabit baktı ve sonunda (hiçbirşey söylemeden) başını yere eğdi. Kadın, Resulullah (sav)'ın hakkında hiç bir hükme varmadığını görünce oturdu. Derken bir adam doğrulup: "Ey Allah'ın Resulü! Sizin ona ihtiyacınız yoksa onu bana nikahlayın!"dedi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Yanında (buna mehir olarak verecek) bir şeyler var mı?" diye sordu. Adam: "Vallahi yok ey Allah'ın Resulü!" deyince: "Ailene git, bir şeyler bulabilecek misin bir bak." dedi. Adam gitti ve az sonra geri geldi: "Hayır, vallahi ey Allah'ın Resulü hiç bir şey bulamadım!" dedi. Resulullah tekrar: "İyi bak, demirden bir yüzük de mi yok!" buyurdu. Adam tekrar gidip yine geri geldi ve: "Hayır! Vallahi ya Resulullah, demirden bir yüzük bile yok! Ancak işte şu izarım var, yarısı onun olsun" dedi. Sehl der ki: "Adamın ridası yoktu" Aleyhissalatu vesselam: "İzarın ne işe yarar? Onu sen giyecek olsan onun üzerinde birşey olmayacak, şayet o giyecek olsa senin üzerinde bir şey kalmayacak!" buyurdular. Bunun üzerine adam oturdu. Epey bir müddet oturduktan sonra, kalktı. Resulullah (sav) onun döndüğünü görünce, geri çağırılmasını söyledi. Adamı çağırdılar. "Kur'an'dan ne biliyorsun (hangi sureler ezberinde?)" diye sordu. Adam: "Şu şu sureleri biliyorum!" diye bildiklerini saydı. Yani sen bunları ezbere okuyor musun?" diye tekrar sordu. Adam: "Evet!" deyince, Resulullah (sav): "Haydi git, ben kadını sana temlik ettim" buyurdu. (Bir rivayette: "Kur'an'dan bildiklerinen öğretmen) mukabilinde onu sana nikahladım" buyurdu) Buhari, Nikah 6, 32, 35, 37, 40,44, 50, 51, Vekale 9, Fedailu'l-Kur'an 21, 22, Libas 49; Müslim, Nikah 76, (1425); Muvatta, Nikah 8, (2, 626); Ebu Davud, Nikah 31, (2111); Tirmizi, Nikah 22, (1114); Nesai, Nikah 62, (6,113)
▪ Haberler
▪ Hızlı Erişim
İlim Yayma Vakfı, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan bir vakıftır.
Mavigen Digital Agency