13 Temmuz 2020 Pazartesi / 22 Zi'l-ka'de 1441
Türkçe  |  English
“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” H.Ş.
Haberler

Tefsir Araştırmaları Akademik Gelişim Programı 2016-1 Tamamlandı

Tefsir Araştırmaları Akademik Gelişim Programının ilki tamamlandı

Akademik_Geliim_Program_2023827122016_


Vakfımız Kur’an ve Tefsir Akademisi tarafından tertib edilen Akademik Gelişim Programının birincisi yapılan kapanış programıyla sona erdi.

Türkiye'deki Kur'an araştırmaları ve Tefsir alanında yapılacak çalışmaların kalitesini artırmaya katkı sağlamak ve genç akademisyenlere danışmanlık yapmak amacıyla hazırlanan programa 20 akademisyen  adayı katıldı.

Fatih ilçesi Vefa semtinde bulunan vakıf merkezinde icra edilen programda Prof. Dr. Bilal Gökkır (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. (İstanbul Üniversitesi), Prof Dr. Ömer Kara (Atatürk Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Muhammet Abay (Marmara Üniversitesi)  ve Doç. Dr. Muammer İskenderoğlu (Sakarya Üniversitesi)  hocalarımız dersler verdiler.

15 günlük programda  toplamda 150 saat ders işlendi. Bazı dersler uygulamalı olarak yapıldı. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Katılım Sertifikaları takdim edildi.

İstanbul dışından öğrencilerin davet edildiği ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Akademik Gelişim Programının ikincisi 21 Ocak – 4 Şubat 2017 tarihlerinde yine İlim Yayma Vakfı genel merkezinde icra edilecektir. 

Programa verdiği destekten ötürü İstanbul Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz.

Program kitapçığını görmek için tıklayınız▪ Günün Hadisi Şerifi
Abdullah İbnu Amr el-Huzai, babası (ra)'ndan naklediyor: "Resulullah (sa), Fetih'ten sonra beni çağırdı ve benimle, Mekke'ye Ebu Süfyan'a, Kureyşliler arasında dağıtması için, biraz mal göndermek istedi. Bana: "Kendine bir arkadaş ara!" buyurdu. Derken bana Amr İbnu Umeyye ed-Damri geldi ve: "Duydum ki, sen Mekke'ye gidecekmişsin ve yanına bir arkadaş arıyormuşsun!" dedi. "Evet!" dedim. "Ben sana arkadaşım!" dedi. Ben hemen Resulullah (sa)'a gelip: "Kendime bir arkadaş buldum!" dedim. "Kim?" buyurdular. "Amr ibnu Ümeyye'dir!" dedim. "O, kaVminin yöresine gelince ona karşı müteyakkız ol! Çünkü evvel adam şöyle demiş: "Bekri arkadaşına güvenme!" buyurdular! Derken yola çıktık. Ebva'ya kadar geldik. Amr: "Benim, kavmimle bir işim var. Beni burada biraz beklemeNİ arzu ediyorum!" dedi. Ben de: "işin rastgelsin!" dedim. Ayrılınca, Resulullah (sa)'ın sözünü hatırlayıp devemi hızlandırdım. (Ebva'dan) çıkıp deveyi hızlı yürümeye zorladım. Ezafir'e gelince, Amr'ın bir grup adamla karşımdan geldiğini gördüm. Devemi daha da hızlandırdım ve onu geçtim. Kendine hedef olmaktan kurtulduğumu anlamıştı, yanındakiler geri döndü. Amr (tek başına) bana yetişti ve: "Kavmimle bir işim vardı! (İşimi görüp bitirdim)" dedi. Ben de: "Pekala!" dedim. Yolumuza devam edip Mekke'ye geldik. Ben emanet malı Ebu Süfyan (ra)'a teslim ettim." [Hadisin senedi zayıftır] Ebu Davud, Edeb 34, (4861)
▪ Haberler
▪ Hızlı Erişim
İlim Yayma Vakfı, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan bir vakıftır.
Mavigen Digital Agency