18 Kasım 2019 Pazartesi / 21 Rebiü'l-Evvel 1441
Türkçe  |  English
“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” H.Ş.
Haberler

Tefsir Araştırmaları Akademik Gelişim Programı 2016-1 Tamamlandı

Tefsir Araştırmaları Akademik Gelişim Programının ilki tamamlandı

Akademik_Geliim_Program_2023827122016_


Vakfımız Kur’an ve Tefsir Akademisi tarafından tertib edilen Akademik Gelişim Programının birincisi yapılan kapanış programıyla sona erdi.

Türkiye'deki Kur'an araştırmaları ve Tefsir alanında yapılacak çalışmaların kalitesini artırmaya katkı sağlamak ve genç akademisyenlere danışmanlık yapmak amacıyla hazırlanan programa 20 akademisyen  adayı katıldı.

Fatih ilçesi Vefa semtinde bulunan vakıf merkezinde icra edilen programda Prof. Dr. Bilal Gökkır (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. (İstanbul Üniversitesi), Prof Dr. Ömer Kara (Atatürk Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Muhammet Abay (Marmara Üniversitesi)  ve Doç. Dr. Muammer İskenderoğlu (Sakarya Üniversitesi)  hocalarımız dersler verdiler.

15 günlük programda  toplamda 150 saat ders işlendi. Bazı dersler uygulamalı olarak yapıldı. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Katılım Sertifikaları takdim edildi.

İstanbul dışından öğrencilerin davet edildiği ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Akademik Gelişim Programının ikincisi 21 Ocak – 4 Şubat 2017 tarihlerinde yine İlim Yayma Vakfı genel merkezinde icra edilecektir. 

Programa verdiği destekten ötürü İstanbul Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz.

Program kitapçığını görmek için tıklayınız▪ Günün Hadisi Şerifi
Resulullah (sav)'a bir kadın gelerek: "Ey Allah'ın Resulü," dedi. "Sana nefsimi bağışlamaya geldim." Aleyhissalatu vesselam kadına şöyle bir nazar edip sonra tepeden tırnağa gözden geçirdi, bir de sabit baktı ve sonunda (hiçbirşey söylemeden) başını yere eğdi. Kadın, Resulullah (sav)'ın hakkında hiç bir hükme varmadığını görünce oturdu. Derken bir adam doğrulup: "Ey Allah'ın Resulü! Sizin ona ihtiyacınız yoksa onu bana nikahlayın!"dedi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Yanında (buna mehir olarak verecek) bir şeyler var mı?" diye sordu. Adam: "Vallahi yok ey Allah'ın Resulü!" deyince: "Ailene git, bir şeyler bulabilecek misin bir bak." dedi. Adam gitti ve az sonra geri geldi: "Hayır, vallahi ey Allah'ın Resulü hiç bir şey bulamadım!" dedi. Resulullah tekrar: "İyi bak, demirden bir yüzük de mi yok!" buyurdu. Adam tekrar gidip yine geri geldi ve: "Hayır! Vallahi ya Resulullah, demirden bir yüzük bile yok! Ancak işte şu izarım var, yarısı onun olsun" dedi. Sehl der ki: "Adamın ridası yoktu" Aleyhissalatu vesselam: "İzarın ne işe yarar? Onu sen giyecek olsan onun üzerinde birşey olmayacak, şayet o giyecek olsa senin üzerinde bir şey kalmayacak!" buyurdular. Bunun üzerine adam oturdu. Epey bir müddet oturduktan sonra, kalktı. Resulullah (sav) onun döndüğünü görünce, geri çağırılmasını söyledi. Adamı çağırdılar. "Kur'an'dan ne biliyorsun (hangi sureler ezberinde?)" diye sordu. Adam: "Şu şu sureleri biliyorum!" diye bildiklerini saydı. Yani sen bunları ezbere okuyor musun?" diye tekrar sordu. Adam: "Evet!" deyince, Resulullah (sav): "Haydi git, ben kadını sana temlik ettim" buyurdu. (Bir rivayette: "Kur'an'dan bildiklerinen öğretmen) mukabilinde onu sana nikahladım" buyurdu) Buhari, Nikah 6, 32, 35, 37, 40,44, 50, 51, Vekale 9, Fedailu'l-Kur'an 21, 22, Libas 49; Müslim, Nikah 76, (1425); Muvatta, Nikah 8, (2, 626); Ebu Davud, Nikah 31, (2111); Tirmizi, Nikah 22, (1114); Nesai, Nikah 62, (6,113)
▪ Haberler
▪ Hızlı Erişim
İlim Yayma Vakfı, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan bir vakıftır.
Mavigen Digital Agency