14 Temmuz 2020 Salı / 23 Zi'l-ka'de 1441
Türkçe  |  English
“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” H.Ş.
Haberler

Osmanlı'da Tefsir Dersi Gelenekleri Programı Gerçekleştirildi

Vakfımız Kur’an ve Tefsir Akademisi’nin “Osmanlı’da Tefsir Dersi Gelenekleri” konulu 7. Programı 07-09 Ekim 2016 tarihleri arasında tecrübeli ve genç akademisyenleri İstanbul’da bir araya getirdi.

_1564417102016_


Vakfımız Kur’an ve Tefsir Akademisi’nin “Osmanlı’da Tefsir Dersi Gelenekleri” konulu 7. Programı 07-09 Ekim 2016 tarihleri arasında tecrübeli ve genç akademisyenleri İstanbul’da bir araya getirdi.


Programın açılışı, 7 Ekim Cuma günü saat 14.00’de İstanbul Üniversitesi, Merkez kampüsü Mavi salonda yapıldı. Açılışta KTA başkanı Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın sunumunun ardından İYV Genel Başkan vekili Adnan Çelik, İYV Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. İsmail Adak, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Hüseyin Yıldırım ve İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut birer konuşma yaptılar.


Protokol konuşmalarını müteakip Kur’an ve Tefsir Akademisi’ne bidayetinden itibaren önemli katkılar yapan Prof. Dr. Celal Kırca, “Tefsir Akademisyenlerinde Bilimsel Kişiliğin Oluşumu ve Dini Düşünce Alanına Olan Etkileri” konulu bir konferans verdi.


Prof. Dr. Yaşar Düzenli başkanlığında yapılan birinci oturumla programın birinci gün çalışmaları tamamlandı.


Kur’an ve Tefsir Akademisi’nin 2016 yılı programının akışı için TIKLAYINIZ.


KTA Başkanı Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın konuşma metni için TIKLAYINIZ


İYV Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşma metni için TIKLAYINIZ.


Prof. Dr. Celal Kırca’nın konuşma metni için TIKLAYINIZ.▪ Günün Hadisi Şerifi
Ebu Hureyre (ra) bize pekçok hadis söylemişti. (Bir defasında) şöyle dedi: "Resulullah (sa) buyurdular ki: "Sizden önce yaşayanlardan bir adam bir kimseden bir akar satın aldı. Bu akarı satın alan kimse, orada, içinde altın bulunan bir küp buldu. Satana gelip: "Altınını al! Ben senden akarı satın aldım, altını satın almadım!" dedi. Satan da: "Ben sana araziyi içinde bulunan herşeyiyle birlikte sattım!" dedi. (Anlaşamayınca) bir adamı hakem tayin ettiler. Adam (onları dinledikten sonra): "Sizin çocuklarınız var mı?" dedi. Onlardan biri: "Oğlum var", diğeri de "kızım var!" dedi. Hakem: "Oğlanla kızı evlendirin! Bu paradan ikisi için harcayın ve tasaddukta bulunun" dedi. Buhari, Enbiya 50; Müslim, Akdiye 21, (1721)
▪ Haberler
▪ Hızlı Erişim
İlim Yayma Vakfı, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan bir vakıftır.
Mavigen Digital Agency