18 Kasım 2019 Pazartesi / 21 Rebiü'l-Evvel 1441
Türkçe  |  English
“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” H.Ş.
Haberler

Osmanlı'da Tefsir Dersi Gelenekleri Programı Gerçekleştirildi

Vakfımız Kur’an ve Tefsir Akademisi’nin “Osmanlı’da Tefsir Dersi Gelenekleri” konulu 7. Programı 07-09 Ekim 2016 tarihleri arasında tecrübeli ve genç akademisyenleri İstanbul’da bir araya getirdi.

_1564417102016_


Vakfımız Kur’an ve Tefsir Akademisi’nin “Osmanlı’da Tefsir Dersi Gelenekleri” konulu 7. Programı 07-09 Ekim 2016 tarihleri arasında tecrübeli ve genç akademisyenleri İstanbul’da bir araya getirdi.


Programın açılışı, 7 Ekim Cuma günü saat 14.00’de İstanbul Üniversitesi, Merkez kampüsü Mavi salonda yapıldı. Açılışta KTA başkanı Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın sunumunun ardından İYV Genel Başkan vekili Adnan Çelik, İYV Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. İsmail Adak, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Hüseyin Yıldırım ve İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut birer konuşma yaptılar.


Protokol konuşmalarını müteakip Kur’an ve Tefsir Akademisi’ne bidayetinden itibaren önemli katkılar yapan Prof. Dr. Celal Kırca, “Tefsir Akademisyenlerinde Bilimsel Kişiliğin Oluşumu ve Dini Düşünce Alanına Olan Etkileri” konulu bir konferans verdi.


Prof. Dr. Yaşar Düzenli başkanlığında yapılan birinci oturumla programın birinci gün çalışmaları tamamlandı.


Kur’an ve Tefsir Akademisi’nin 2016 yılı programının akışı için TIKLAYINIZ.


KTA Başkanı Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın konuşma metni için TIKLAYINIZ


İYV Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşma metni için TIKLAYINIZ.


Prof. Dr. Celal Kırca’nın konuşma metni için TIKLAYINIZ.▪ Günün Hadisi Şerifi
Resulullah (sav)'a bir kadın gelerek: "Ey Allah'ın Resulü," dedi. "Sana nefsimi bağışlamaya geldim." Aleyhissalatu vesselam kadına şöyle bir nazar edip sonra tepeden tırnağa gözden geçirdi, bir de sabit baktı ve sonunda (hiçbirşey söylemeden) başını yere eğdi. Kadın, Resulullah (sav)'ın hakkında hiç bir hükme varmadığını görünce oturdu. Derken bir adam doğrulup: "Ey Allah'ın Resulü! Sizin ona ihtiyacınız yoksa onu bana nikahlayın!"dedi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Yanında (buna mehir olarak verecek) bir şeyler var mı?" diye sordu. Adam: "Vallahi yok ey Allah'ın Resulü!" deyince: "Ailene git, bir şeyler bulabilecek misin bir bak." dedi. Adam gitti ve az sonra geri geldi: "Hayır, vallahi ey Allah'ın Resulü hiç bir şey bulamadım!" dedi. Resulullah tekrar: "İyi bak, demirden bir yüzük de mi yok!" buyurdu. Adam tekrar gidip yine geri geldi ve: "Hayır! Vallahi ya Resulullah, demirden bir yüzük bile yok! Ancak işte şu izarım var, yarısı onun olsun" dedi. Sehl der ki: "Adamın ridası yoktu" Aleyhissalatu vesselam: "İzarın ne işe yarar? Onu sen giyecek olsan onun üzerinde birşey olmayacak, şayet o giyecek olsa senin üzerinde bir şey kalmayacak!" buyurdular. Bunun üzerine adam oturdu. Epey bir müddet oturduktan sonra, kalktı. Resulullah (sav) onun döndüğünü görünce, geri çağırılmasını söyledi. Adamı çağırdılar. "Kur'an'dan ne biliyorsun (hangi sureler ezberinde?)" diye sordu. Adam: "Şu şu sureleri biliyorum!" diye bildiklerini saydı. Yani sen bunları ezbere okuyor musun?" diye tekrar sordu. Adam: "Evet!" deyince, Resulullah (sav): "Haydi git, ben kadını sana temlik ettim" buyurdu. (Bir rivayette: "Kur'an'dan bildiklerinen öğretmen) mukabilinde onu sana nikahladım" buyurdu) Buhari, Nikah 6, 32, 35, 37, 40,44, 50, 51, Vekale 9, Fedailu'l-Kur'an 21, 22, Libas 49; Müslim, Nikah 76, (1425); Muvatta, Nikah 8, (2, 626); Ebu Davud, Nikah 31, (2111); Tirmizi, Nikah 22, (1114); Nesai, Nikah 62, (6,113)
▪ Haberler
▪ Hızlı Erişim
İlim Yayma Vakfı, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan bir vakıftır.
Mavigen Digital Agency