13 Temmuz 2020 Pazartesi / 22 Zi'l-ka'de 1441
Türkçe  |  English
“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” H.Ş.
Haberler

Kur'an ve Tefsir Akademisi Akademik Gelişim Programı 2016-1

11-25 Aralık 2016

_2212435122016_


İLİM YAYMA VAKFI
KUR'AN VE TEFSİR AKADEMİSİ

 

Akademik Gelişim Programı 2016-1
(11-25 Aralık 2016)

 

İYV Kur’an ve Tefsir Akademisi, Türkiye'deki Kur'an araştırmaları ve Tefsir alanında yapılacak çalışmaların kalitesini artırmaya katkı sağlamak ve genç akademisyenlere danışmanlık yapmak amacıyla Akademik Gelişim Programı tertiplemiştir.

 

Programdan Kimler Faydalanabilir?

1- Tefsir Anabilim Dalında yüksek lisans veya doktora eğitimine yeni başlamış ve bilimsel danışmanlığa ihtiyaç duyan genç akademisyenler.

2- Yeterli sayıda deneyimli akademik kadrosu bulunmayan Türkiye'nin yeni açılmış   üniversite ve fakültelerinde Tefsir araştırma görevlisi olan genç akademisyenler.

3- Kur'an araştırmaları ve Tefsir alanında bilimsel araştırma yapacak, kaliteli makale yayınlayacak ve bilimsel toplantılarda bildiri sunacak tüm genç akademisyenler.

 

Program 20 katılımcı ile sınırlıdır.

Program ücretsizdir

İstanbul dışından gelecek katılımcıların yol, konaklama ve iaşe giderleri karşılanacaktır.

 

Eğitim Süresi

Akademik Gelişim Programı 15 günlük paket program halinde ve 150 saat ile sınırlıdır.

 

Düzenleme ve Bilim Kurulu

Prof. Dr. Bilal Gökkır
Prof. Dr. Ömer Kara

Prof. Dr. Necmettin Gökkır
Yrd. Doç. Muhammet Abay

Koordinasyon

Prof. Dr. Necmettin Gökkır (Koordinatör)
Osman Acun (Koordinatör Yrd.)

 

Program İçeriği

Araştırma Teknikleri

Bilimsel Araştırmalara Giriş
Bilimsel Yazıda Dil ve Akademik Üslup

Akademik Çalışmalarda Microsoft Word Kullanımı
Kaynak Araştırması ve Literatür incelemesi
Elektronik Kaynaklar ve Veri Tabanlarını Kullanma
Özetleme, Giriş ve Sonuç Yazma
Alıntılama Teknikleri
Bilimsel Araştırmalarda Etik Kurallar

 

Temel Tefsir Kaynaklarını Kullanma

Tefsir Usulü Kaynakları Tefsir Tarihi Kaynakları Kur'an ve Mushaf Tarihi Kaynakları Kraat Kaynakları Klasik ve Modern Tefsir Kaynakları Batı Kur'an Araştırmaları Akademik Metin Yazımı Kitap Tanıtımı Tebliğ ve Sunum Hazırlama Makale Yazma Tez Projesi Hazırlama   Eğitim Yeri İlim Yayma Vakfı Misafirhanesi, Vefa, Fatih/İstanbul (212) 511 22 90 e-posta: iyv@iyv.org.tr, yazakedemisi@gmail.com   Not: Uygulama sınıfları 5'erli gruplar halinde danışmanların gözetiminde gerçekleştirilir. 

Programı indirmek için tıklayınız
▪ Günün Hadisi Şerifi
Abdullah İbnu Amr el-Huzai, babası (ra)'ndan naklediyor: "Resulullah (sa), Fetih'ten sonra beni çağırdı ve benimle, Mekke'ye Ebu Süfyan'a, Kureyşliler arasında dağıtması için, biraz mal göndermek istedi. Bana: "Kendine bir arkadaş ara!" buyurdu. Derken bana Amr İbnu Umeyye ed-Damri geldi ve: "Duydum ki, sen Mekke'ye gidecekmişsin ve yanına bir arkadaş arıyormuşsun!" dedi. "Evet!" dedim. "Ben sana arkadaşım!" dedi. Ben hemen Resulullah (sa)'a gelip: "Kendime bir arkadaş buldum!" dedim. "Kim?" buyurdular. "Amr ibnu Ümeyye'dir!" dedim. "O, kaVminin yöresine gelince ona karşı müteyakkız ol! Çünkü evvel adam şöyle demiş: "Bekri arkadaşına güvenme!" buyurdular! Derken yola çıktık. Ebva'ya kadar geldik. Amr: "Benim, kavmimle bir işim var. Beni burada biraz beklemeNİ arzu ediyorum!" dedi. Ben de: "işin rastgelsin!" dedim. Ayrılınca, Resulullah (sa)'ın sözünü hatırlayıp devemi hızlandırdım. (Ebva'dan) çıkıp deveyi hızlı yürümeye zorladım. Ezafir'e gelince, Amr'ın bir grup adamla karşımdan geldiğini gördüm. Devemi daha da hızlandırdım ve onu geçtim. Kendine hedef olmaktan kurtulduğumu anlamıştı, yanındakiler geri döndü. Amr (tek başına) bana yetişti ve: "Kavmimle bir işim vardı! (İşimi görüp bitirdim)" dedi. Ben de: "Pekala!" dedim. Yolumuza devam edip Mekke'ye geldik. Ben emanet malı Ebu Süfyan (ra)'a teslim ettim." [Hadisin senedi zayıftır] Ebu Davud, Edeb 34, (4861)
▪ Haberler
▪ Hızlı Erişim
İlim Yayma Vakfı, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan bir vakıftır.
Mavigen Digital Agency